Třída 9.A

Třídní učitel: Hana Nohálová


Rozvrh hodin

Třídní samospráva:

Mluvčí třídy: Marek

Pokladník: Marek

Pomůckáři: Marek

Redakční rada: Marek

Branný den 

v pátek 31. května se konal branný den, který probíhal na loděnici.  

V jedenáct hodin jsme došli na místo a rozdělili se do skupinek po šesti. Jako první jsme si vyzkoušeli střílení ze vzduchovky. Potom jsme běželi na různá stanoviště. Na stanovištích jsme většinou vyplňovali pracovní listy, na některých jsme si otestovali naši fyzickou zdatnosti. Zkoušeli jsme chodit na chůdách, chodit a skákat přes provazy, anebo házet ,,granátem”. Na posledním stanovišti jsme si vyzkoušeli práci s buzolou a orientaci ve městě. I když některé aktivity byly náročné, všichni jsme si tento den užili. 

 
 
Náš výlet do Prahy 

v úterý 11.8. jsme jeli na výlet do Prahy. Jeli jsme vlakem z Východního nádraží v 5:20. Do Prahy jsme dojeli okolo desáté hodiny. Naší první zastávkou byly Valdštejnské zahrady. Po návštěvě zahrad jsme zamířili do Vladislavského sálu. Viděli jsme okno pražské defenestrace a repliku korunovačních klenot. Když jsme si prohlídli Vladislavský sál, šli jsme se podívat do Zlaté uličky. Cestou ze Zlaté uličky jsme prošli Daliborkou a zamířili jsme do katedrály sv. Vita, Vojtěcha a Václava. Po návštěvě katedrály jsme se vydali na Karlův Most. Po menším zmatku jsme se na Karlův most dostali a hledali jsme sochu Sv. Iva. Když jsme sochu všichni našli, šli jsme na Staroměstské náměstí, kde jsme viděli Orloj a Radnici. Když jsme si prohlídli Staroměstské náměstí, šli jsme na Václavské náměstí. Po asi hodinovém rozchodu jsme navštívili naše poslední stanoviště, kterým bylo Národní muzeum. Viděli jsme spoustu soch známých osobností a krásný výhled na Prahu z kopule. Když jsme měli všechno prohlídnuté, náš poznávací výlet byl u konce. Čekala nás už jenom dlouhá cesta zpátky do Opavy. S sebou jsme si odnesli nejen mnoho úžasných zážitků ale také spoustu nových vědomostí. 

 

Recitační soutěž na vyšším stupni

Dne 16. 2. 2024 se na vyšším stupni uskutečnilo školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se 17 soutěžících. Ve 3. kategorii (6. a 7. třída) zvítězila Anička Saienko a do dalšího kola ji doprovodí z druhého místa i Maty Marks. Třetí místo obsadila Vendula Peterková a Lukáš Ondračka. Ve 4. kategorii (8. a 9. třída) zvítězila Sára Kupková a postoupila společně s Klárou Dubovanovou a Sebastianem Strnadelem. Třetí místo obsadil Jaroslav Šeda. Všem účastníkům děkujeme za účast a postupujícím držíme palce v divadle.

Fotogalerie

 

Divadelní představení 

V pátek 8.12. jsme šli do divadla. Šli jsem na muzikál, který se jmenoval Za zvuků hudby. Muzikál se odehrával před druhou světovou válkou. Začal tím, že hlavní postava sestry Marie byla svá. Ostatní sestry z kláštera ji řekly ať jde hlídat děti kapitánovi Georgovi. Marie prvně vůbec nechtěla, ale nakonec se rozhodla jít. Ze začátku se jí tam vůbec nelíbilo. Georg neměl rád hudbu, kterou Marie měla moc ráda. Od dětí se dozvěděla, že Georgovi umřela manželka a ta mu připomíná hudbu. Marie si řekla, že to v domě hudbou oživí. Naučila děti zpívat, nakonec si Georg hudbu zase oblíbil. Zamiloval se do Marie a Marie do něho. Vyznali si lásku, ale začala válka. Museli tedy utéct z Německa do Rakouska. 

 

Přednáška o ekologii 

V prosinci jsme měli přednášku o recyklaci a znečišťování vzduchu. Paní měla prezentaci o znečišťování vzduchu. Dozvěděli jsme se, jak se vlastně vzduch znečišťuje a jak tomu předejít. Můžeme tomu předejít třeba tím, že místo jednorázových lahví budeme pít vodu ze skleniček nebo z flašek. Také jsme se dozvěděli, že nemáme podporovat fast fashion. 

 

Přednáška - Tonda obal 

Na začátku ledna jsme měli přednášku o znečišťování prostředí. Paní měla nachystanou prezentaci a videa např. o továrnách, které zpracovávají plasty. Také jsme si pouštěli video o tom, jak to tam funguje a že továrny nejsou tolik škodlivé, jak si spoustu lidí myslí. Už i víme, jak se dělají PET lahve. Naučili jsme se, jak správně třídit odpad a že ne všechno patří do smíšeného odpadu. Taky že nemáme podporovat fast fashion značky.