Třída 6.A

Pokladník: Marek

Pomůckáři: Marek

Jarní aktivity 5.A

Díky Operačnímu programu Jana Ámose Komenského jsme měli možnost s dětmi navštívit spoustu zajímavostí a edukačních programů mimo školu. Strávili jsme den v Arboretu, kde jsme se zážitkovým programem seznámili s životem stromů (fotogalerie 5.A My a stromy). Zároveň jsme mohli strávit celý den ve Velkém světě techniky v Ostravě – Vítkovicích. Nejen, že jsme si prošli expozici, ale zároveň jsme se zúčastnili programu „Zelená fabrika“ a „Barvy, světlo, stín„. Žáci si v praxi vyzkoušeli práci s mikroskopem, experimentovali, prohlubovali své znalosti (fotogalerie 5.A Den s vědou).

Také jsme vysadili rajčátka a netrpělivě čekáme, jaké budou jejich plody. Je možné, že se mezi nimi objeví i Černý Petr J (Fotogalerie 5.A Rajčátka s překvapením).

V neposlední řadě jsme se zapojili do Maratonu čtení, který pořádá Knihovna Petra Bezruče v Opavě. Připomněli jsme si pověsti o Opavě, což bylo zvoleno s ohledem na výročí 800 let města (Fotogalerie 5.A maraton čtení).

Týden věnovaný 2. světové válce

Konec října jsme s žáky věnovali temné historické etapě v historii, 2. světové válce. 23. 10. jsme se zúčastnili programu Zapomenuté příběhy židovské Opavy. Blíže jsme se seznámili s osudy tří židovských rodin, které před druhou světovou válkou bydlely a pracovaly v Opavě. Prošli jsme si centrum Opavy a podívali se na místa působení těchto rodin. Měli jsme tak možnost srovnat jejich podobu kdysi a dnes. Program byl zakončen v místech, kde stávala synagoga, která byla v roce 1938 vypálena a srovnána se zemí.

Hned další den jsme zavítali do Hrabyně na Národní památník II. Světové války. V první části jsme si prošli celou expozici doprovázenou bohatým výkladem pana průvodce. V další části jsme se seznámili s důležitými úlohami zvířat ve válkách. I přes vyčerpání jsme si odnesli mnoho nových informací a potvrdili si, jak zrůdná je válka.

Exkurze v kostele sv. Václava

V pondělí 25. 9. jsme s žáky navštívili Dům umění a kostel sv. Václava. Využili jsme animačního programu Opavské kulturní organizace a blíže se tak seznámili s historií kostela. Zároveň jsme si připomněli odkaz našeho patrona.

Ulovili jsme nejvíce perel

V loňském školním roce jsme se připojili do projektu Lovci perel, který pořádá Knihovna Petra Bezruče. Děti svědomitě a usilovně každý měsíc zdolávaly knihy, které následně měnily za perličky. Takto se jim povedlo získat přes 150 perliček a svým výkonem vyhrát tento projekt pro rok 2022/2023.

Odměnou jim byla přednáška Michala Menšíka, známého pod pseudonymem Nikkarin. Je to ilustrátor, výtvarník a především autor mnoha komiksů. Ukázal nám, jak se takový komiks tvoří a motivoval nás k další práci s těmito příběhy.